Заглавните страници на български вестници, седмични и месечни вестници и списания. Регионални и специализирани вестници
вторник, 31 май 2022 г.
Капитал - брой 21/2022 г.
Къде да отидат украинските бежанци
Дали ако се намали скоростта по магистралите катастрофите ще са по-малко?
Милиардна компания от САЩ прави завод за медицинска техника в Първомай
Геополитическият рекет на Ердоган
Властта рязко вдига пенсиите с фокус върху минималната
Списание 8 - брой 5 / 2022 г.
След по-малко от век земята ще е пустиня, а ние ще се бием за храна и вода, ако не проявим разум сега
понеделник, 30 май 2022 г.
неделя, 29 май 2022 г.
събота, 28 май 2022 г.
петък, 27 май 2022 г.
четвъртък, 26 май 2022 г.
сряда, 25 май 2022 г.
вторник, 24 май 2022 г.
Честит 24 Май - празник на българската просвета и славянската писменост!
Днес почитаме паметта на създателите на българската азбука - светите братя Кирил и Методий
За първи път празникът е отбелязан на 11 май 1851 г в Пловдив по инициатива на Найден Геров
Датата става особено значима по време на борбата за църковна независимост, а след въвеждането на Григорианския календар се измества на 24 май
През 862 или 863 г. Константин-Кирил Философ създава най-старата българска азбука - глаголицата. Оригинално творческо дело, тя предава удивително точно звуковите особености на българската реч и е пригодена към фонетичните особености на старобългарския език.
С глаголицата се слага началото на голямото просветителско и книжовно дело на Кирил и Методий. Двамата братя превеждат от гръцки на старобългарски език някои от най-необходимите за богослужението книги - т.нар. Изборно евангелие, Хризостомовата /Златоустовата/ литургия, Служебник /молитви и четива за различните църковни служби/, части от Псалтира и Требника. С това полагат основите на старобългарския литературен език.
В Моравия Кирил и Методий отиват през 863 г. и остават там три години и половина по молба на моравския княз Ростислав, който иска да създаде славянска църква и така да се противопостави на германизацията.
През 867 г. двамата братя отиват да защитят делото си пред папата в Рим, където блестящият полемичен дар на Кирил принуждава папа Адриан Втори да признае официално славянските книги. В римската църква "Св. Марина" е отслужена литургия на славянски език. Кирил се разболява и умира в Рим на 14 февруари 869 г., където е погребан в базиликата "Св. Климент".
Методий продължава своята проповедническа и просветна дейност сред западните славяни до смъртта си на 6 април 885 г. Кирило-Методиевото дело е съхранено и продължено от техните ученици - Климент, Наум, Сава, Горазд и Ангеларий. В края на 9-и век двамата братя са канонизирани от църквата за светци.